Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Wrocławski

Faculty of Mathematics and Computer Science

+ | -| =

Mapa

Language

Friday, March 13, 2015
Delta

W sobotę 21 III z okazji ukazania sie wkrótce 500 numeru miesięcznika popularnonaukowego Delta w Instytucie Matematycznym UWr zorganizowany będzie "Dzien Delty we Wrocławiu". Podobne spotkania zaplanowane zostały zaledwie w trzech miejscach w Polsce. Zapraszamy na cykl bardzo ciekawych wykładów i warsztatów dla wszystkich grup wiekowych od szkół podstawowych po studentów i nauczycieli. Coś dla siebie znajdą też zadeklarowani humaniści.

Wcześiej, w dniach 14-21 III w holu Instytutu Matematycznego UWr funkcjonować będzie samoobsługowa czytelnia archiwalnych numerów miesiecznika Delta (numery od 1 do 490). Zapraszamy w wolnych chwilach do lektury. 21 III w Dniu Delty we Wrocławiu w holu Instytutu zorganizowana bedzie kompletna wystawa wszystkich numerów Delty oraz wydawnictw okolodeltowych. Będzie można nabyć dowolny archiwalny numer Delty w symbolicznej cenie 2 zł albo wymienic numery podwójne na dowolne inne.

Do Wrocławia przyjadą czołowe postacie związane z Deltą, które rzadko mamy okazję gościc w naszym mieście. Będą m. in. redaktor naczelny "Delty" (począwszy od 1 numeru) prof. Marek Kordos z Instytutu Matematycznego UW oraz prof. Wiktor Bratol również z IM UW, znany jako doskonały tłumacz literatury popularnonaukowej z matematyki (ostatnie pozycje w jego dorobku to "Szczęśliwy X" - jedna z najlepszych pozycji z zakresu dydaktyki matematyki oraz "Alan Turing - Enigma" - książka, na podstawie której nakręcono wyświetlany ostatnio w kinach film "Gra tajemnic").

Na miejscu będą dostępne archiwalne numery Delty, będzie możliwość wymiany podwójnych numerów na inne (brakujące w kolekcji), będą też dostępne znakomite książki naszych znakomitych gości.

Program

SPOTKANIE OTWARTE - humaniści mile widziani
  • 9:30 – 10:15 Marek Kordos (UW) sala HS Od Komisji Edukacji Narodowej do Polskiej Szkoły Matematycznej, czyli dziewiętnastowieczne perypetie Matematyki i Polski lub jak sie robi rewolucje. Rzecz powinna zaciekawic takze historykow, WoSowcow i osoby o zacieciu spoleczno-historycznym.
SZKOŁY PODSTAWOWE i kl 1 GIM (sala HS)
  • 10:15 – 11:15 Krzysztof Turzyński (UW) Dokąd spada Księżyc, czyli jak robi się rewolucję naukową
  • 11:45 – 12:45 Kamila Łyczek, Marek Kordos (UW), warsztaty Matematyka w praktyce - sześć interaktywnych miniatur: Były sobie punkty trzy, Zegar sześciogodzinny, Parkiet czworokątowy, Duża dziura w małej kartce, Podział na jednakowe części, Drzewo genealogiczne mrówek Zajecia szczegolnie polecane dla studentow specjalnosci nauczycielskiej i nauczycieli.
LICEA i kl. 2-3 GIM (sala WS)
  • 10:15 – 11:15 Kamila Łyczek (UWr) Koła graniaste - figury o stałej szerokości i ich zastosowania realne i zmyślone
  • 11:45 – 12:45 Wiktor Bartol (UW) Kolorowanie map i nie tylko
NAUCZYCIELE i STUDENCI (oraz inni chetni)
  • 13:30 – 14:30 Krzysztof Turzyński (UW) Anioły, demony i fizyka - opowieści zza kulis nauki
  • 15:00 – 16:00 Wiktor Bartol (UW) Zbiór Cantora - mały duży zbiór, czyli XIX-wieczna zapowiedź samopodobieństwa Zajecia szczegolnie polecane dla uczestnikow ostatniej XXV Zimowej Szkoly Matematyki.

Czesc po krotkiej przerwie obiadowej adresowana do studentow i nauczycieli bedzie miala luzniejszy charakter, bedzie okazja do swobodnych rozmow ze wszystkimi prelegentami.

Zapraszamy do licznego udziału w tym wydarzeniu, bo to niepowtarzalna okazja do takiego spotkania.