Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Wrocławski

Faculty of Mathematics and Computer Science

+ | -| =

Mapa

Language

Monday, October 19, 2015
Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ) tym razem odbędą się w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 25–26 października. Są to najważniejsze tego typu zawody w Polsce. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Poznaniu w roku 1996, zaś ostatnie w Warszawie w 2014 r. Ubiegłoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym okazały się bardzo szczęśliwe dla naszej drużyny informatyków. Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba i Mateusz Gołębiewski (na zdjęciu) zajęli trzecie miejsce i zdobyli medal.

W Akademickich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Maroku, natomiast studenci Uniwersytetu Wrocławskiego po naukową opieką prof. Krzysztofa Lorysia zajęli 13. miejsce. Największy sukces nasza drużyna odniosła w roku 2005 – wówczas w Szanghaju zdobyła srebrny medal.

Drużyny będą walczyły o wyjazd na finały najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie ICPC (the ACM International Collegiate Programming Contest) – Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym organizowanych przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. W tym roku Mistrzostwa Świata odbędą się w Tajlandii.

Zawody są okazją do zademonstrowania i doskonalenia umiejętności w zespołowym rozwiązywaniu problemów informatycznych. Każdy zespół składa się z maksymalnie trzech osób, a każda uczelnia może wystawić do konkursu tylko jedną drużynę. Zespołom prezentuje się 8–12 zadań programistycznych, których rozwiązania należy przedstawić w językach C lub C++. Liczy się nie tylko liczba rozwiązanych zadań, lecz także czas, w jakim drużynie udało się to zrobić. Często to właśnie on decyduje o pozycji drużyny w konkursie.

Historia zawodów ACM-ICPC sięga lat 70-tych XX-go wieku. Obecnie stanowią one wieloetapowy system konkursów regionalnych i ogólnoświatowych rozgrywanych na sześciu kontynentach, w prawie 100 krajach. Startuje w nich ponad 2 tysiące uczelni i prawie 30 tysięcy studentów. O zawodach sami organizatorzy mówią wprost i bez fałszywej skromności, że jest to: "the oldest, largest, and most prestigious programming contest in the world". Nasi studenci startują w zawodach regionalnych od lat 90-tych XX-go wieku, a do finału dostali się po raz pierwszy w 2005 roku.