Zapraszamy na wykłady w ramach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykłady odbędą się we wtorek 20 września 2022 w Instytucie Informatyki przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu.
Rejestracja dla grup liczących powyżej 10 osób:
promocja@cs.uni.wroc.pl.
11:15 Krzysztof Łukasiewicz Silniki szachowe - kluczowe idee.
W 1997r. wygrany mecz silnika Deep Blue z ówczesnym mistrzem świata Garrym Kasparovem wstrząsnął szachowym światem. Podczas wykładu zagłębimy się w historię silników szachowych, aby poznać kluczowe idee, które pozwoliły maszynom osiągnąć najpierw ludzkie, a później ponadludzkie umiejętności.
- Minmax i cięcia alpha-beta, czyli idea, od której wszystko się zaczęło
- Fruit (2006) i proste funkcje ewaluacyjne - powiew świeżego wiatru
- A może jednak coś bardziej złożonego? - Giraffe (2015) jako pierwsza sieć neuronowa grająca na poziomie IMa
- Narodziny szachowego boga - AlphaZero (2017)
- Stockfish kontratakuje - NNUE
12:15 Tomasz Jurdziński Pagerank, czyli jak Google zbudował swoją wyszukiwarkę internetową.
W latach 90-tych dwudziestego wieku pojawiły się pierwsze wyszukiwarki internetowe, mające wspomagać internautów w znajdowaniu najbardziej przydatnych stron dotyczących określonej tematyki. Wyszukiwarki bazowały na ocenie stron na podstawie liczby wystąpień w ich treści podawanych przez użytkowników haseł. Dominatorem na rynku wyszukiwarek była wtedy Altavista. Nagle na rynku pojawił się start-up o nazwie Google, stosujący zupełnie nową metodę oceny przydatności stron internetowych. Po kilku latach Google był już jedną z najpotężniejszych i najbogatszych korporacji na świecie...
13:15 Piotr Biler Modele matematyczne w biologii.
XIX i XX w. były czasami wielkich osiągnięć metod matematycznych w fizyce, chemii i technologii. W XXI w. możemy oczekiwać wypracowania nowych metod matematycznych w biologii i medycynie. Podczas tego wykładu chcę pokazać na przykładach, czym jest modelowanie matematyczne w biologii i czym różni się od innych prób opisu skomplikowanych procesów w świecie. Zazwyczaj podejście inżyniera opiera się na szczegółowym opisie układu (technicznego lub ożywionego), ponieważ nie wiadomo z góry, jakie czynniki będą istotne w tym opisie, a które można będzie pominąć. Fizyk użyje symulacji komputerowych, aby przetłumaczyć skomplikowane procesy na język nauk ścisłych, ale sformułowanie reguł rządzących tymi procesami często przechodzi od etapu empirycznego i heurezy do twardych praw w efekcie długiej pracy. Matematyk zaczyna od prostego (często karykaturalnie uproszczonego) modelu, w ścisły sposób wyprowadza własności tego modelu. W następnym etapie następuje urealnienie modelu przez dodanie nowych efektów (kosztem zwiększenia skomplikowania), a wreszcie powstaje ogólniejsza teoria.
14:15 Tomasz Elsner O zdarzeniach prawdopodobnych i nieprawdopodobnych.
Na wykładzie dowiemy się jak oceniać prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń życia codziennego i matematycznie weryfikować intuicje dotyczące zdarzeń (wydawałoby się) wyjątkowo mało prawdopodobnych.