wtorek, Wrzesień 29, 2015
Erdos Tao

Kolejny legendarny problem matematyczny rozwiązany! Terence Tao opublikował właśnie dowód hipotezy Erdősa o rozbieżności (Erdős discrepancy conjecture), którą Paul Erdős postawił 80 lat temu. Hipoteza mówi, że dla dowolnego ciągu złożonego z liczb 1 i -1 istnieje postęp arytmetyczny taki, że sumy kolejnych wyrazów tego ciągu o indeksach z postępu będą przyjmowały dowolnie duże wartości (co do wartości bezwzględnej). Terence Tao jest jednym z najbardziej znanych matematyków. Był matematycznym "cudownym dzieckiem" (obok zdjęcie 10-letniego Terence'a z Paulem Erdősem), a w 2006 roku otrzymał Medal Fieldsa.

Wielu matematyków próbowało udowodnić (lub obalić) powyższą hipotezę. Znane były częściowe dowody przeprowadzone przy użyciu komputerów. W 2009 Timothy Gowers rozpoczął projekt w ramach platformy PolyMath, w którym spora grupa matematyków połączyła wysiłki w próbach weryfikacji hipotezy Erdősa. Terence Tao wykorzystał część z osiągniętych przez nich rezultatów, łącząc je z pomysłami związanymi z zupełnie innym problemem, nad którym właśnie pracował. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.nature.com.