Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Wrocławski

Wydział Matematyki i Informatyki

+ | -| =

Mapa

Language

piątek, Październik 30, 2015
Søren Asmussen

Podczas obchodów Święta Uniwersytetu prof. Søren Asmussen (Uniwersytet w Aarhus) otrzyma tytuł doktora honoris causa. Uroczystość odbędzie się 13 listopada o godz. 10 w Auli Leopoldyńskiej (Gmach Główny, pl. Uniwerstecki 1). Dzień wcześniej, 12 listopada o godz. 12.15 w sali 140 Instytutu Informatyki Profesor Asmussen wygłosi odczyt naukowy, pt. "Time inhomogeneity in longest gap and longest run problems". Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Profesor Søron Asmussen zajmuje się tzw. 'applied probability'. Jego badania naukowe obejmują teorię procesów gałązkowych, teorię kolejek, teorię ryzyka oraz teorię Monte Carlo. Swoje badania w tych dziedzinach opisał w czterech monografiach: Applied probability and queues, Ruin probabilities, Stochastic simulation: Algorithms and analysis, Branching processes, które wywarły olbrzymi wpływ na rozwój nauki. Jest autorem ponad 125 prac naukowych wg scholar.google.pl.

Profesor Asmussen działał w kolegiach redakcyjnych licznych czasopism: "Stochastic Models", "Stochastic Processes and their Applications", "Queueing Systems", "Bernoulli", "Foundations and Trends in Stochastic Systems". Był redaktorem naczelnym, flagowego czasopisma probabilistycznego "The Annals of Applied Probability". Za swoje osiągnięcia naukowe odznaczony został przez Instytut Sobolewa Rosyjskiej Akademii Nauk prestiżowym złotym medalem za wybitne osiągnięcia w matematyce. Jest także doktorem honoris causa Uniwersytetu Heriot Watt w Edynburgu. Od lat 90. współpracuje z członkami Zakładu Prawdopodobieństwa z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem życiorysu i badań naukowych Profesora Asmussena z pliku załącznika.

Tytuł doktora honoris causa jest najwyższą godnością akademicką. Nowym doktorem honorowym został prof. Søren Asmussen z Uniwersytetu Aarchus w Danii. Jego życiorys i osiągnięcia naukowe przedstawił dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki prof. Piotr Biler, który podkreślał, że nowy doktor honorowy UWr prowadzi niezwykle interdyscyplinarne badania przy zachowaniu „ścisłości matematycznej”, a jego podręczniki wykorzystywane są na wielu uczelniach, także na zajęciach dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziekan przypominał, że współpraca prof. Asmussena z Uniwersytetem Wrocławskim prowadzona jest już od lat 90., a jego dokonania miały wpływ na tematykę badawczą uczonych z Instytutu Matematycznego. Dodał, że dziadek prof. Asmussena także był matematykiem, co więcej – krótko pracował we Wrocławiu (ówczesnym Breslau) po I wojnie światowej. Promotor doktoratu honorowego prof. Tomasz Rolski podczas uroczystości wygłosił laudację i dokonał aktu promocji prof. Asmussena na doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

– To dla mnie ogromny zaszczyt otrzymać tak ważne wyróżnienie. Jestem jednocześnie przekonany, że jest to wyraz uznania nie tylko dla mnie osobiście ale także dla całej dyscypliny, którą się zajmuję – „applied probability” – mówił nowy doktor honorowy. W swoim przemówieniu przedstawiał liczne zastosowania tej właśnie dyscypliny naukowej, które obejmują m.in. skomplikowane procesy w fizyce jądrowej czy obliczenia związane z rozwojem populacji (w tym ludzi). Pozwala ona obliczyć nawet prawdopodobieństwo wyginięcia ludzkości. Prof. Asmussen podkreślał znaczenie badań prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim m.in. przez prof. Tomasza Rolskiego, którego nazwał założycielem wrocławskiej szkoły tej dziedziny probalistyki – Wrocław jest silnym ośrodkiem „applied probability”. To ogromna przyjemność dla mnie, że mogę być świadkiem tego, jak bardzo ta dziedzina tutaj się rozwija – przyznał nowy doktor honorowy. Profesor wspominał również, że wpływ na wybór kariery naukowej miał jego dziadek Jakob Nielsen (1890–1959), który związany był z przedwojennym Wrocławiem, gdyż krótko pracował w Breslau na początku dwudziestolecia międzywojennego.