PROGRAM DRZWI OTWARTYCH:
INFROMATYKA
Instytut Informatyki (ul. Joliot-Curie 15, sala 119)
- 11:30 Powitanie. O Instytucie Informatyki UWr.
- 11:45 Tomasz Drab – „Moja jest tylko racja i to święta racja...”. Komputer w służbie dyskursu.
„Matematyka jest nam potrzebna, żeby nauczyć się prowadzić dyskurs. […] Uczy nas rozumowania, odróżniania prawdy od nieprawdy, argumentowania”. Podczas pokazu, na przykładzie systemu Coq, zobaczymy, jak komputer może weryfikować naszą argumentację i w interaktywny sposób pomagać nam w prowadzeniu precyzyjnych rozumowań, a są to umiejętności przydatne w życiu osobistym i zawodowym (nie tylko w pracy programisty czy naukowca).
- 12:10 Bartek Dudek – O naszych projektach i codziennych wyzwaniach.
Bartek łączy pracę naukową w II UWr, z rolą CTO (Chief Technology Officer) w start-upie NavAlgo, bazującym na uczeniu maszynowym, AI, teorii grafów oraz algorytmice.
- 12:40 Jan Marcinkowski – Alicja, Bob i laser.
Kryptografia zawsze ekscytuje. A połączenie kryptografii z mechaniką kwantową musi być podwójnie ekscytujące. Na wykładzie tym zobaczymy, jak myślenie informatyczne pozwala wykorzystać prawa fizyki do przekazywania tajnych wiadomości. Okaże się to bardzo proste i możliwe do zrealizowania w warunkach domowych.
- 13:20 Paweł Rajba – Jak znaleźć kota na drzewie? Historia steganografii, czyli sztuki ukrywania informacji.
Steganografia, czyli sztuka ukrywania informacji, jest stosowana od wieków. Pierwsze zarejestrowane użycie miało miejsce prawie 2500 lat temu i od tego czasu rozwinięto wiele pomysłowych metod. Niemniej jednak wraz rozwojem ery informatycznej pojawiły się zupełnie nowe możliwości i chociaż najbardziej znane jest ukrywanie wiadomości w plikach ze zdjęciami, obecnie informacja jest ukrywana w niemal wszystkich przejawach świata cyfrowego. Będzie sporo przykładów, poszukamy też tytułowego kota na drzewie.
W godzinach 11.00-14.30 będzie możliwość spotkania się i porozmawiania w luźnej atmosferze z kadrą, studentkami oraz studentami. ZAPRASZAMY!
MATEMATYKA
Instytut Matematyczny (pl. Grunwaldzki 2/4, Audytorium im. Władysława Ślebodzińskiego)
- 11:30 dr Tomasz Elsner – Informacje o studiach
- 11:45 dr Paweł Lorek – Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazów
- 12:25 Prezentacje studenckie:
- Machine Learning – świat kotków i robotów.
- Wejść na pokład Titanica czy wziąć kredyt? Co nam mówią modele predykcyjne.
Następnie nieformalne spotkania: ze studentami (możliwość porozmawiania o studiach „bez cenzury”), z absolwentami (możliwość porozmawiania o perspektywach po studiach) i wykładowcami (możliwość zapytania o kwestie formalne związane z rekrutacją i studiowaniem).
INDYWIDUALNE STUDIA INFORMATYCZNO MATEMATYCZNE (ISIM)
Instytut Informatyki (ul. Joliot-Curie 15, sala 119)
14:00 prof. Dariusz Buraczewski – Prezentacja kierunku ISIM