sobota, Kwiecień 18, 2020
Zdjęcie en face dr. Damiana Osajdy
Laureatem Nagrody Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk w 2020 r. został dr Damian Osajda z Instytutu Matematycznego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie geometrycznej teorii grup.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Damianowi Osajdzie czytamy: " Jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów młodego pokolenia w geometrycznej teorii grup. Jego prace ukazują się w znakomitych czasopismach takich jak Duke, GAFA, Advances in Mathematics, Geometry & Topology czy Memoirs AMS. Główne osiągnięcia badawcze Damiana Osajdy dotyczą grup dyskretnych związanych z rozmaitymi daleko idącymi uogólnieniami pojęcia niedodatniej krzywizny, pod które położył podwaliny. Wśród nich wymienić należy teorię niedodatniej krzywizny symplicjalnej i jej uogólnienia, teorię grafowych małych skreśleń, teorię kompleksów bukolicznych, oraz teorię grafów i grup Helly'ego. Stosując własności i techniki z tych uogólnionych teorii, Damian Osajda rozstrzygnął wiele otwartych problemów i hipotez. Między innymi, skonstruował od dawna poszukiwane pierwsze przykłady grup, których grafy Cayleya zawierają izometrycznie zanurzone bardzo specjalne grafy zwane ekspanderami - grupy te przez niektórych nazywane są monstrami Osajdy."