środa, Czerwiec 7, 2023
Zapraszamy do oglądania wystawy Dydaktyków Katedry Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, zatytułowanej Koncepcje Sztuki. Będzie nam ona towarzyszyć przez wakacje, a 11.10.2023 o g.18.00 obędzie się jej finisaż.

Rysunek kojarzony jest z tym, co pierwotne i pierwsze, pomocnicze dla tego, co nastąpi później, jako początek czegoś bardziej rozwiniętego. To kontury, które za chwilę zapełnią się kolorem, syntetyczna myśl przeniesiona na materię – szybka, prosta, a jednocześnie oddająca esencję przedmiotu. Sięgając do początków twórczości człowieka, rysunek przywołuje skojarzenie z pierwotnymi, schematycznymi przedstawieniami zwierząt wyrytymi na skałach jaskiń. W powyższych okolicznościach pełnił podrzędną rolę, potem przez chwilę wydaje się, że zyskał autonomiczność stając się materiałem ilustrującym księgi, aż do kulminacyjnego momentu pojawienia się wynalazku Gutenberga, który spowodował niezwykły popyt na ten rodzaj sztuki, towarzysząc mechanicznie i masowo powielanym tekstom. Jednak XIX– wieczny wynalazek fotografii oddalił rysunek na dalszy plan.

Uczestnicy wystawy: Marta Borgosz, Jacek Dłużewski, Marcelina Groń, Jarosław Grulkowski, Piotr Kmita, Monika Konieczna, Bogna Kozera-Radomska, Marek Kulig, Janusz Merkel, Daria Milecka, Przemek Pintal, Marlena Promna, Marta Szymczakowska, Piotr Tyszkowski.

Kuratorka wystawy: Ewa Martyniszyn.