Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Wrocławski

Wydział Matematyki i Informatyki

+ | -| =

Mapa

Language

TV

Jesteś tutaj: Strona główna

Matematyka w obiektywie

środa, 2 Wrzesień, 2015
Matematyka w obiektywie
Zapraszamy do powszechnego i bezpłatnego konkursu fotograficznyego "Matematyka w obiektywie". W tym roku szczególnie cenione będą fotografie ukazujące piękno, harmonię, elegancję, powszechność i użyteczność matematyki. Na zwycięzców konkursu czekają dyplomy, nagrody rzeczowe z pulą nagród 8000 zł i nominacje do publikacji.

Spektakl inspirowany życiem Perelmana

poniedziałek, 17 Sierpień, 2015
Nie trzeba
Wrocławski Teatr Współczesny wystawia spektakl "Nie trzeba" inspirowany życiem i dziełem naukowym rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana znanego z dowodu Hipotezy Poincare zawartego w pracach "Formuła entropii dla potoku Ricciego i jej zastosowania geometryczne" oraz "Potok Ricciego z chirurgią na rozmaitościach trójwymiarowych", opublikowanych na łamach Arxiv.org.

Nagroda Premiera dla Błażeja Wróbla za rozprawę doktorską

czwartek, 13 Sierpień, 2015

Dr Błażej Wróbel, pracownik Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymał Nagrodę Premiera za rozprawę doktorską zatytułowaną "Wielowymiarowe mnożniki spektralne". Jego doktorat z analizy harmonicznej był realizowany w ramach umowy co-tutelle między Scuola Normale Superiore Pisa (Włochy) a Uniwersytetem Wrocławskim. Promotorami rozprawy byli profesor Fulvio Ricci ze Scuola Normale Superiore w Pizie i profesor Krzysztof Stempak z Politechniki Wrocławskiej. Aktualnie (2015-2016) odbywa staż post-doktorski na Uniwersytecie Mediolan-Bicoca.

Łazik marsjański naszych studentów

poniedziałek, 31 Sierpień, 2015
Continuum UWr

Studenci informatyki z koła naukowego „Continuum” skonstruowali łazik Aleph 1, którego możliwości po raz pierwszy zaprezentują podczas największych w Europie zawodów robotów kosmicznych European Rover Challenge. Odbędą się one w naszym kraju w dniach 5–6 września.

Zainteresowania studentów tworzących drużynę obejmują nie tylko informatykę, lecz także elektronikę, mechanikę i robotykę. Na co dzień studenci, po zajęciach konstruktorzy. Nazwę zarówno dla koła naukowego, jak i zespołu zaczerpnęli od tzw. hipotezy continuum związanej z teorią zbiorów (mnogości) w matematyce. Koło naukowe założyli rok temu, a same prace nad łazikiem trwały kilka miesięcy. – Dużo czasu spędziliśmy na projektowaniu i sprawdzaniu różnych wariantów konstrukcji. Projekt ewoluował w miarę upływu czasu i przeszedł przez kilka wyraźnych etapów. Na podstawie drewnianego prototypu powstała pierwsza wersja łazika, która później została zmodyfikowana do postaci, w jakiej istnieje obecnie. Prawdopodobnie nigdy nie będziemy mogli powiedzieć, że łazik jest gotowy. Zawsze będzie coś nad czym będzie można jeszcze popracować, by lepiej spełniało swoją funkcję – mówi Szymon Koper, który w drużynie odpowiedzialny jest za transmisję wideo i oprogramowanie.